Okaliptus Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Okaliptus Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs çayı, Avustralya kökenli bir ağaç olan okaliptus yapraklarıyla hazırlanan bitkisel bir çaydır. Doğal şekilde tropikal iklimde yetişebilen ağacın kullanım alanları mobilya sektörü ile hastalıkların tedavisidir. Öncelikle nezle, grip ve bronşit gibi hastalıklarda, öksürüğü gidermede, diş eti hastalıklarında, boğaz ağrısının giderilmesinde, ağız kokusunun önlenmesinde, cilt yaralarında, ağız kokusunu gidermede okaliptus çayı kullanılabilir. Bu şifalı etkileri nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir çaydır.


Okaliptüs çayı nasıl hazırlanmalı?


Bu bitkisel çayda demleme yoluyla hazırlanıyor. 1 su bardağı kaynatılmış sıcak suyun içine konulan 1-2 çay kaşığı kuru okaliptus yaprağını 10 dakika kadar demleyin. İçerken dilerseniz balla biraz tatlandırabilirsiniz. Eğer bronşit ya da astım için yararlı olmasını isterseniz içine 1 gram kadar kekik yaprağı koyarak daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.


Okaliptüs çayının yararlı etkileri nelerdir?


Özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde kullanılan okaliptus çayı, hastalarda nefes açıcı etkiler yapmaktadır. Kurutulmuş ya da taze okaliptus yapraklarıyla hazırlanan çay ile boğaz ağrısı dindirilir, grip tedavisinde, sinüzit sorunlarında yararlı etkileri olur. Çayı ağız gargarası şeklinde kullanırsanız, antiseptik etkisi yapar, diş eti sorunlarını giderir, ağız kokusuna engel olur. Ayrıca cilt üzerine tatbik edilirse, yara ve sivilceler için faydalı olur. Okaliptüs yaprağının tansiyonu düşürücü etkisi konusunda yapılan araştırmalar halen devam etmektedir. Ancak kan basıncını düşürmekte etkili olduğu düşünülüyor.


Okaliptüs çayının yan etkileri nelerdir?


Özellikle karaciğeri sorunlu olan, kan basıncı düşük olan, böbrek hastalıkları bulunan, astımlı hastaların okaliptus çayını mutlaka doktora danışarak kullanmasını tavsiye ederiz. Bunun yanında gebe kadınların, emzirme sürecinde olan kadınların okaliptus çayını tüketmemesi daha uygundur. Fazla içildiği takdirde mide bulantısı ve kusma yan etkilerine yol açabilir. Bu yüzden bir uzmana danışarak okaliptus çayını tüketmekte yarar bulunmaktadır.

Okaliptus Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böğürtlen Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tomurcuk Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tomurcuk Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Çınar Yaprağı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Emziren Anne Rezene Çayı İçebilir mi?

Emziren Anne Rezene Çayı İçebilir mi?