Rezene Çayı

Rezene Çayı

Rezene çayı, mutfakların vazgeçilmez baharatlarından olan rezene alternatifin tıbbın da vazgeçilmezleri arasındadır. İnsan sağlığına geniş alanda faydaları bulunmaktadır. Rezene çayı rezene bitkisinin tohumlarından elde edilen bir çaydır. Çin, Hindistan ve Orta Doğu'da kullanımı çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bu ülkelerde bitkisel bir ilaç olarak faydalarından yüzyıllardır yararlanılmaktadır. Meyan kökünü andırıcı bir aromaya sahiptir. Kalsiyum, potasyum, fosfor gibi elementler bakımından zengin içeriğe sahiptir. A ve C vitamini değeri de oldukça yüksektir. Yaş ve kurutularak tüketildiği için yılın her anında tüketimi mümkündür.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

1 fincan rezene çayı için 1 çay kaşığı rezene tohumu kullanmak yeterli olur. Tohumlar önce ezilir ve bir fincan kaynatılmış suyun içine eklenerek 10 dakika demlenir. Çay demlenip süzüldükten sonra limon ve bal eklenerek tatlandırılıp içilebileceği gibi sade olarak da içilebilir.

Rezene Çayı Faydaları

Sindirim sistemi: İçeriğinde ciddi anlamda diyet lifi içeren rezene çayı sindirim sistemi sağlığını korur. Vücuda alınan gıdaların hızla möleküllere bölünmesini ve vücut tarafından kolay sindirilmesini sağlar. Bağırsak rahatsızlıkları içinde oldukça faydalı çaylardan biridir.

Kanser: Kanser hastalığının başlangıç aşamasında düzenli kullanıldığında tedavi edici özelliği olduğu bilinir. İlerlemiş kanser vakalarında etkisi pek olmasa da başlangıçta kullanıldığında kansere yol açan serbest radikalleri yok edebilir. Rezene tohumlarıyla hazırlanan rezene çayının bu alanda başarılı olduğu bilinir.

Kolesterol: İçeriğinde bulunan lifler kötü kolesterolün düşmesini iyi kolesterolün ise artmasını sağlayarak kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu sayede dolaylı yollardan kalp ve damar hastalıklarına karşıda iyi gelir.

Gaz giderici: Rezene çayı gaz problemi yaşayan kişiler tarafından kullanıldığında anında çözüm sağlayabilir. İçeriğinde pek çok uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağların vücutta biriken gaz üzerinde ciddi anlamda olumlu etkileri vardır. Mükemmel bir antioksidan olduğu içinde bu alanda faydalıdır.

Kan hücreleri: Rezene çayı kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunabilir. Bu anlamda faydası olan ender bitki çaylarındandır. İçeriğinde kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayacak bakır gibi faydalı bileşenler vardır.

Kan basıncı ve kalp hızı: Gün içinde yaşanan stres gibi durumlar kan basıncını ve kalp atışını etkileyebilir. Vücuda bu alanda yardımcı olmak için rezene çayı kullanılabilir. Kalp hızını ve kan basıncını düzenleyici özelliktedir.

İdrar söktürücü: Rezene çayı idrar söktürücü olarak kullanılabilir. Bu etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı toksinlerin idrar yoluyla kolayca dışarı atılmasını sağlar.

Astım-bronşit: Rezene çayı astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı kullanıldığında bu hastalıklar sebebiyle yaşanan semptomların hafiflemesini sağlar. Rahatsızlık boyunca günde bir fincan içmek yeterli olur.

Kemik sağlığı: Rezene çayı vücutta geniş yelpazede faydalarından yararlanılan bir çaydır. Kemik sağlığını da koruyucu etkisi bulunmaktadır. 

Sinir sistemi: Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakan bir çaydır. Sinirleri sakinleştirici etkisi bulunan rezene çayı bu etkisi için günde sabah akşam olmak üzere 2 fincan tüketilebilir.

Kilo verme: Bağırsak hareketlerini ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo vermeyi kolaylaştıran bir bitki çayıdır. Kilo vermek için tek başına yeterli olmasa da bir diyet ve uygun bir egzersizle desteklendiğinde kilo verme sürecine katkıda bulunur.

Anne sütü: Rezene çayının anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Ancak sütün daha fazla olması için aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı tüketildiğinde hem anneyi hem de emen bebeği olumsuz etkiler.

Vücuda kuvvet verir: Rezene çayı içeriğinde bulunan antioksidan sayesinde vücudun kuvvetlenmesini e birçok hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlar. Parazit ve virüs gibi vücuda veren olumsuzlukları vücuttan uzaklaştırır.

Antibiyotik: Rezene çayı doğal bir antibiyotik olarak antibiyotik tedavisi gerektiren hastalıklar için kullanılabilir. Çok ciddi hastalıklarda bile tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ancak bu tarz hastalıklarda önce doktora danışılması ve tıbbi tedaviye destek amacıyla kullanılması gerekir. 

Bebeklerde: Rezene çayının bebekler üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu bilinir. Ara ara 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde bebeklere verilebilir. Yalnız bu işlemin günlük olarak değil birkaç gün arayla yapılması gerekir. 

Cilt sağlığı: Rezene tohumunun cilt üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Cilt güzelliği için ekonomik bir yol olan rezene çayı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildin güzelliğini ve sağlığını korur. Deri enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalıdır. Çayıyla akne ve sivilceler tedavi edilebilir. Ciltte oluşan alerji ve tahrişe karşı iyi gelir. 

Göz sağlığı: Göz ve çevresinde meydana gelen enfeksiyonla mücadele için kullanılabilir. Hazırlanan çay ılıdıktan sonra kullanılmalıdır. Bir parça pamuk çaya batırılıp göz kapağı üzerine kapatılır. Bir süre bekletildiğinde hem enfeksiyon hem de görme kusurlarına karşı çözüm sağlanabilir.

Ağız sağlığı: Hazırlanan rezene çayı ağız sağlığı içinde kullanılabilir. Çay soğuduktan sonra gargara suyu olarak kullanıldığında ağız içindeki bakterilerin yok olmasını sağlar. Ağızda oluşan aft tarzı yaralara, dişeti sorunlarına karşı iyi gelir.

Rezene Çayı Zararları

Rezene çayı aşırı tüketilmediği takdirde herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Fazla tüketilen rezene çayı mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir. Beraberinde kalp çarpıntısı, ciltte dökülme, kızarıklık, nefes darlığı ve akciğerde ödeme yol açabilir. Anne sütünü arttırıcı etkisi olan rezene çayı emzirme ve gebelik döneminde mutlaka hekime danışılarak tüketilmelidir. Bunun haricinde karaciğer, safra ve böbreklerde sıkıntı yaşayan kişiler çayın kullanımından kaçınmalıdır.
Son Güncelleme : 27.04.2021 15:27:47
Rezene Çayı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Rezene Çayı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Rezene Çayı"
Rezene çayı beni gerçekten çok rahatlatıyor ve üzerindeki stresin azalmasını sağlıyor. Buradaki asıl sıkıntı benım bu çayı günde 3-4 bardak ve belki daha fazla içmem oluyor. Bana herhangi bir zararı olabili mi?
Yalgın . 23.10.2018 23:48:14
CEVAP YAZ
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Emziren anne papatya çayı içebilir mi? sorusunun cevabı kesinlikle evet olmalıdır. Papatya çayının bir çok faydaları vardır. Özellikle insanlarda sakinlik yapar. emziren annelerinde papatya çayı içmeleri, sakinleşmelerini sağlamak için gayet faydalıd...
Kayısı Çayı
Kayısı Çayı
Kayısı çayı, özellikle zayıflamayı isteyen kişiler tarafından tercih edilen bitkisel çaylardan biridir. Bu çayı içen kişiler sıkça tuvalete çıkarlar. Bu nedenle kabız olanlar içinde tavsiye edilir. Metabolizması gerektiği gibi çalışmayan kişilere de ...
Hamilelikte Karanfil
Hamilelikte Karanfil
Hamilelikte Karanfil, Anavatanı Güneydoğu Asya olan ve benzeri iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmamış tohumları olan karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı değildir. Karanfil baharatı kışın yaprak dökmeyen karanfil ağacının tohumunun ...
Yaseminli Yeşil Çay
Yaseminli Yeşil Çay
Yaseminli Yeşil Çay, Yasemin dediğimiz zaman hemen akla mis kokusu gelir. Bahçelerde ve parklarda bulunan yasemin kokusu uzaktan bile hissedilmektedir. Bu güzel koku öğütülerek çay olarak da tüketilmektedir. Oldukça faydalı olan yasemin çayı faydalar...
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Emziren anne rezene çayı içebilirmi, rezene 2 metreye kadar boyu olabilen çok yıılık bir bitki çeşididir. Rezene ağacının gövde kısmında ince ve uzun yapraklar oluşur. Rezene ilk oluşmaya başlarken yeşil ve otsu bir görünümde olup, ilerleyen zamanlar...
Sultan Çayı
Sultan Çayı
Sultan Çayı, Sultan çayının İçeriğinde 11 çeşit baharat var ve tadı mesir macununu andırıyor. Ihlamur, papatya, zencefil, melisa, yasemin, karanfil, kuşburnu, hatme çiçeği, yenibahar, karabiber, ada çayı, tarçın kabuğu, havlıcan, karabaş otu, ısırga...
Limon Melisa Çayı
Limon Melisa Çayı
Limon Melisa Çayı, Rahatlatıcı bir etkisi olan bitki çayı arayanlar, limon Melisa çayında yer alan oldukça fazla rahatlatıcı-gevşetici etkin maddeler yer aldığını bilmelidirler. Yudum yudum içilen limon Melisa çayı tükettiğinizde, tükettiğiniz an rah...
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Emziren anne ıhlamur içebilirmi, birçok anne adayı bebeğine sütünün artması ve kaliteli olması için elinden geleni yapar. Anne adaylarını bir çoğu bitki çaylarını içerken seçerek ve dikkatli tüketmektedir. Bilindiği gibi emziren anne adayları her tür...
Yakı Otu Çayı
Yakı Otu Çayı
Yakı otu çayı, Yakıotu, meragülü, Epilobium, Willow herb, Epilobe adları ile malum şifalı bir nebattır. Yakıotu, Küpeçiçeğigiller familyasından, nemli yerlerde yetişen, genellikle çok senelik, ender şekilde 1-2 senelik bir nebattır. Çiçekleri pembe v...
Tomurcuk Çay
Tomurcuk Çay
Tomurcuk çay, yani kokusunun çok güzel olduğunu bildiğimiz çay çeşitidir. Tomurcuk çay, henüz olgunlaşmamış çay yapraklarının toplanması ile elde ediliyor. Bu tip çaylar hemen hemen hiç işlem görmemiş çaylardır. Doğal bergomat esansı ile tatlandırılm...
Humana Süt Çayı
Humana Süt Çayı
Humana süt çayı, emziren annelerin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır anne sütü arttırıcı özelliğe sahip bir bitki çayıdır tadı gayet güzel rahatlıkla tüketilebilecek olan bir çay çeşididir. Küçük pirinç taneleri şeklinde özel kutusunda satılır...
Gebelikte Papatya Çayı
Gebelikte Papatya Çayı
Gebelikte papatya çayı, Papatya sadece görünümü ile değil sağlık bakımından da mucizevi özelliklere sahip olan bir bitki çeşitidir. Papatya çayı kışın sebep olduğu soğuk algınlığının giderilmesinde kullanıldığı gibi her mevsim içilmesi mümkün olan tü...

 

Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Kayısı Çayı
Hamilelikte Karanfil
Yaseminli Yeşil Çay
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Sultan Çayı
Limon Melisa Çayı
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Yakı Otu Çayı
Tomurcuk Çay
Humana Süt Çayı
Gebelikte Papatya Çayı
Ginkgo Biloba Çayı
Adet Söktürücü Çay
Ardıç Pekmezi
Ayahuasca Çayı
Soğuk Çay
Kiraz Sapı Çayı
Reyhan Çayı
Gebelikte Rezene Çayı
Gül Çayı
Papatya Çayı Nasıl Yapılır
Nar Çiçeği Çayı
Hamilelikte Kuşburnu
Zahter Çayı
Çoban Çantası Çayı
Ebegümeci Çayı
Melisa Çayı
Kapari Çayı
Soğan Çayı
Popüler İçerik
Ginkgo Biloba Çayı
Ginkgo Biloba Çayı
Ginkgo Biloba Çayı, günümüzde halen yaşamını sürdüren ve en yaşlı ağaç türlerinden biri olan ginkgo biloba ağacının yapraklarından sağlanan bu çay bey...
Adet Söktürücü Çay
Adet Söktürücü Çay
Adet Söktürücü Çay, Erişkin bir bayan normal olarak ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Adet gecikmesi adet kanamasının beklenen tarihinde olma...
Ardıç Pekmezi
Ardıç Pekmezi
Ardıç pekmezi, ardıç ağaçlarının kozalaklarından üretilen bir pekmez çeşididir. Bu pekmez andız pekmezi olarak da tabir edilir. Ağacın kozalağında ete...
Ayahuasca Çayı
Ayahuasca Çayı
Ayahuasca çayı, Nezle olsak, grip olsak ıhlamur hazırlarız, hafif halsizliğimiz varsa nane-limon niyetine içilen ayahuasca çayı nedir.Aslında kendisi...
Soğuk Çay
Soğuk Çay
Soğuk çay yaz aylarının n çok içilen ve ferahlatıcı içeceklerinden birisi soğuk çaydır. Tüm marketlerde bir çok markanın hazır soğuk çayları olmasına ...
Kiraz Sapı Çayı
Kiraz Sapı Çayı
Kiraz sapı çayı, özellikle zayıflamak isteyen insanların çokça tükettiği çaylar arasında yer almaktadır. Bu bitki çayı son derece etkili ve kişilerde ...
Reyhan Çayı
Reyhan Çayı
Reyhan çayı, günümüzde çok sık tüketilen ve birçok kişinin gerek kokusu nednei ile gerekse faydaları nedeni ile tükettiği çayların başında gelmektedir...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Kayısı Çayı
Hamilelikte Karanfil
Yaseminli Yeşil Çay
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022