Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Nane Çayı

Nane Çayı

Nane çayı, nane yapından, suyunda, kurutularak yapraklarından yararlanılabilen bir bitkidir. Baharat olarak mutfaklarda birçok yemek ve içecek içinde kullanılır. Her haliyle çeşitli sağlık sorunlarına karşı ayrı ayrı kullanılabilecek bir bitkidir. Nane çayı kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanır. Üzerinde birçok bilimsel çalışma yapılmış ve olumlu sonuçlara ulaşılmış nadir bitkiler arasındadır. Sakızlarda, ağız spreylerinde, diş macunlarında, şekerlerde naneye sıkça yer verilir. Kozmetik ürünlerin içerisinde de yaygın şekilde kullanılan bitkilerdendir.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?


Nane çayı hazırlamak için kurutulmuş nane yaprakları kullanılır. Yaprakları kurutmak için sap kısımlarında ayrılır ve bir tepsi içinde 1 gün süreyle bekletilir. Çıtır çıtır kuruduktan sonra elle ufalanır. 2 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş yapraklardan eklenip su ocaktan alınır. 10 dakika demlendikten sonra ve süzerek çay içilmeye başlanabilir.

Nane Çayı faydaları nelerdir?


Sindirim sistemi: Nane çayı farklı sindirim sorunlarına karşı tüketilebilir. Bu alanda yüzyıllardır faydalarından yararlanılmaktadır. Gaz, şişkinlik, mide rahatsızlıkları gibi pek çok sindirim sorununa karşı iyi gelir. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini güçlendirir. Hazımsızlığa ve şişkinliğe bağlı gelişen ağrıya karşı iyi gelir. Bunların haricinde ishal, irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıklar içinde kullanılabilir.

Ateşi düşürür: Ateşi düşürmek için doğal bir ateş düşürücüdür. İçeriğinde bulunan mentol vücudun terlemesini ve devamında soğumasını sağlar. Vücuttaki toksinler ter yoluyla dışarı atılır. Bu sayede de ateş düşürücü etkisinden yararlanılır. Yüksek ateşe bağlı gelişen şikâyetleri de ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir.

Stres: Hem zihinsel hem de bedensel strese karşı nane çayından faydalanılabilir. Yine içeriğinde bulunan mentol kasların gevşemesini ve gerilen kasların rahatlamasını sağlar. Yoğun bir günün ardından rahatlamak için gece yatmadan önce bir bardak içilip yatılabilir. Hem rahat bir uyku uyumayı hem de vücudun dinlenmesini sağlar.

Nefes kokusu: Nefes kokusu problemi yaşayan kişiler nane çayından yararlanabilir. Nane çayını düzenli içmek nefes kokusu problemini tamamen ortadan kaldırır.

Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığına bağlı gelişen burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi problemlerde nane çayından yararlanmak mümkündür. Nane çayının bu tarz hastalıklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Yapraklarıyla hazırlanan çay soğuduktan sonra göğüs bölgesine sürüldüğünde bu şekilde de etkisinden yararlanılabilir.

Adet ağrıları: Daralan kasları gevşetici etkisi olan nane çayı adet döneminde yaşanan ağrı hissini azaltır. Rahim duvarı ve bazı kaslar nedeniyle oluşan ağrı hissini hafifletir. Adet ağrıları için 2-3 gün düzenli olarak günde 1 fincan tüketildiğinde ciddi oranda rahatlama sağlar.

Safra ve karaciğer sağlığı: Nane çayı safra ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Safra kesesinde oluşan ağrı ataklarını hafifletir. Safra taşlarının düşmesine yardımcı olur.

Kilo verme: Kilo vermek isteyen kişiler nane çayını diyet programlarına ekleyebilir. Nane çayı tüketimi açlığı bastırarak açlık süresini uzatır ve daha az yemek yemeyi sağlar. Bu sayede kilolardan kurtulmak mümkün olur. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.

Mide bulantısı ve kusma: Mide bulantısı ve kusma birçok hastalığa bağlı gelişebileceği gibi bazı durumlarda bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Araba, uçak, vapur ile yapılan yolculuklardan önce tüketilmesi mide bulantısı ve kusma olasılığını büyük oranda düşürür.

Bağışıklık sistemi: Antibakteriyel etkisi olan nane çayı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar.

Hafıza: Unutkanlık gibi sorunlar yaşayanlar nane çayından yardım alabilir. Nane çayının uzun süre düzenli tüketilmesi yetişkinlerde belleğin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Bu etkisi araştırmalar sonucu da ispatlanmıştır.

Diş ağrısı: Diş ağrısına maruz kalındığında anlık çözüm yollarından biridir. Dişeti problemleri, ağız içinde oluşan yaralar üzerinde de faydalı bir çaydır.

Nane Çayı Cilde Faydaları Nelerdir?


Nane çayı sağlığa sunmuş olduğu bu faydalar haricinde cilt sağlığını da destekleyici etkiye sahiptir. Birçok cilt problemine karşı iyi gelir.

Yağlı cilt: İçeriğinde barındırdığı mentolün yağlı ciltleri tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ciltte oluşan kir ve tozun temizlenmesini sağlar. Yağ bezlerinden üretilen yağın üretimini durdurur. Bu sayede cildin kusursuz bir görünüm kazanmasını sağlar.

Cilt tahrişi: Cildi hassas olan kişiler cilt tahrişine maruz kalıyorsa nane çayı doğal bir çözüm yoludur. Ciltte oluşan tahriş ve alerjinin yatışmasına olanak sağlar. Böcek sokması, cilt iltihabı ve ciltte oluşan yanma içinde kullanılabilir.

Akne tedavisi: Ciltte oluşan akne ve sivilceler için mükemmel bir tercihtir. Yağlı ve sivilce eğilimi olan ciltlerde düzenli kullanıldığında kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilir.

Nane Çayı Zararları Nelerdir?

Reflü şikâyeti olanların nane çayı içmesi reflünün artmasına yol açabileceğinden önerilmemektedir. Herhangi bir hastalığa karşı kullanılan ilaçlar varsa doktora danışılarak kullanılmasında fayda vardır. Gün içinde fazla tüketimi aş ağrısı, kalp ritim bozukluğu, uyku problemleri ve iştahın kapanmasına yol açabilir. Gebelik dönemi için önerilmeyen bir bitki çayıdır. Yapılan bir çalışmaya göre gebelikte tüketilen nane çayının düşük riskini arttırdığı saptanmıştır. Nane çayı çocuklar içinde uygun değildir. Çocuklarda solunum sıkıntısına yol açabileceği düşünülmektedir.

Son Güncelleme : 20.01.2024 12:22:41
Nane Çayı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Nane Çayı Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Nane Çayı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Emziren anne papatya çayı içebilir mi? Sorusunun cevabı kesinlikle evet olmalıdır. Papatya çayının birçok faydaları vardır. Özellikle insanlarda sakinlik yapar. Emziren annelerinde papatya çayı içmeleri, sakinleşmelerini sağlamak için gayet faydalıdı...
Kayısı Çayı
Kayısı Çayı
Kayısı çayı, özellikle zayıflamayı isteyen kişiler tarafından tercih edilen bitkisel çaylardan biridir. Bu çayı içen kişiler sıkça tuvalete çıkarlar. Bu nedenle kabız olanlar içinde tavsiye edilir. Metabolizması gerektiği gibi çalışmayan kişilere de ...
Hamilelikte Karanfil
Hamilelikte Karanfil
Hamilelikte Karanfil, Anavatanı Güneydoğu Asya olan ve benzeri iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmamış tohumları olan karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı değildir. Karanfil baharatı kışın yaprak dökmeyen karanfil ağacının tohumunun ...
Yaseminli Yeşil Çay
Yaseminli Yeşil Çay
Yaseminli Yeşil Çay, Yasemin dediğimiz zaman hemen akla mis kokusu gelir. Bahçelerde ve parklarda bulunan yasemin kokusu uzaktan bile hissedilmektedir. Bu güzel koku öğütülerek çay olarak da tüketilmektedir. Oldukça faydalı olan yasemin çayı faydalar...
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Emziren anne rezene çayı içebilir mi, rezene 2 metreye kadar boyu olabilen çok faydalı bir bitki çeşididir. Rezene ağacının gövde kısmında ince ve uzun yapraklar oluşur. Rezene ilk oluşmaya başlarken yeşil ve otsu bir görünümde olup, ilerleyen zamanl...
Sultan Çayı
Sultan Çayı
Sultan Çayı, Sultan çayının İçeriğinde 11 çeşit baharat var ve tadı mesir macununu andırıyor. Ihlamur, papatya, zencefil, melisa, yasemin, karanfil, kuşburnu, hatme çiçeği, yenibahar, karabiber, ada çayı, tarçın kabuğu, havlıcan, karabaş otu, ısırgan...
Limon Melisa Çayı
Limon Melisa Çayı
Limon Melisa Çayı, Rahatlatıcı bir etkisi olan bitki çayı arayanlar, limon Melisa çayında yer alan oldukça fazla rahatlatıcı-gevşetici etkin maddeler yer aldığını bilmelidirler. Yudum yudum içilen limon Melisa çayı tükettiğinizde, tükettiğiniz an rah...
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Emziren anne ıhlamur içebilirmi, birçok anne adayı bebeğine sütünün artması ve kaliteli olması için elinden geleni yapar. Anne adaylarını birçoğu bitki çaylarını içerken seçerek ve dikkatli tüketmektedir. Bilindiği gibi emziren anne adayları her türl...
Yakı Otu Çayı
Yakı Otu Çayı
Yakı otu çayı, Yakıotu, meragülü, Epilobium, Willow herb, Epilobe adları ile malum şifalı bir nebattır. Yakıotu, Küpeçiçeğigiller familyasından, nemli yerlerde yetişen, genellikle çok senelik, ender şekilde 1-2 senelik bir nebattır. Çiçekleri pembe v...
Tomurcuk Çay
Tomurcuk Çay
Tomurcuk çay, yani kokusunun çok güzel olduğunu bildiğimiz çay çeşididir. Tomurcuk çay, henüz olgunlaşmamış çay yapraklarının toplanması ile elde ediliyor. Bu tip çaylar hemen hemen hiç işlem görmemiş çaylardır. Doğal bergomat esansı ile tatlandırılm...
Humana Süt Çayı
Humana Süt Çayı
Humana süt çayı, emziren annelerin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır anne sütü arttırıcı özelliğe sahip bir bitki çayıdır tadı gayet güzel rahatlıkla tüketilebilecek olan bir çay çeşididir. Küçük pirinç taneleri şeklinde özel kutusunda satılır...
Gebelikte Papatya Çayı
Gebelikte Papatya Çayı
Gebelikte papatya çayı, Papatya sadece görünümü ile değil sağlık bakımından da mucizevi özelliklere sahip olan bir bitki çeşididir. Papatya çayı kışın sebep olduğu soğuk algınlığının giderilmesinde kullanıldığı gibi her mevsim içilmesi mümkün olan tü...

 

Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Kayısı Çayı
Hamilelikte Karanfil
Yaseminli Yeşil Çay
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Sultan Çayı
Limon Melisa Çayı
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Yakı Otu Çayı
Tomurcuk Çay
Humana Süt Çayı
Gebelikte Papatya Çayı
Ginkgo Biloba Çayı
Adet Söktürücü Çay
Ardıç Pekmezi
Ayahuasca Çayı
Soğuk Çay
Kiraz Sapı Çayı
Reyhan Çayı
Gebelikte Rezene Çayı
Gül Çayı
Papatya Çayı Nasıl Yapılır
Nar Çiçeği Çayı
Hamilelikte Kuşburnu
Zahter Çayı
Çoban Çantası Çayı
Ebegümeci Çayı
Melisa Çayı
Kapari Çayı
Soğan Çayı
Popüler İçerik
Ginkgo Biloba Çayı
Ginkgo Biloba Çayı
Ginkgo Biloba Çayı, günümüzde halen yaşamını sürdüren ve en yaşlı ağaç türlerinden biri olan ginkgo biloba ağacının yapraklarından sağlanan bu çay bey...
Adet Söktürücü Çay
Adet Söktürücü Çay
Adet Söktürücü Çay, Erişkin bir bayan normal olarak ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Adet gecikmesi adet kanamasının beklenen tarihinde olma...
Ardıç Pekmezi
Ardıç Pekmezi
Ardıç pekmezi, ardıç ağaçlarının kozalaklarından üretilen bir pekmez çeşididir. Bu pekmez andız pekmezi olarak da tabir edilir. Ağacın kozalağında ete...
Ayahuasca Çayı
Ayahuasca Çayı
Ayahuasca çayı, Nezle olsak, grip olsak ıhlamur hazırlarız, hafif halsizliğimiz varsa  nane-limon niyetine içilen ayahuasca çayı nedir.Aslında kendisi...
Soğuk Çay
Soğuk Çay
Soğuk çay yaz aylarının n çok içilen ve ferahlatıcı içeceklerinden birisi soğuk çaydır. Tüm marketlerde bir çok markanın hazır soğuk çayları olmasına ...
Kiraz Sapı Çayı
Kiraz Sapı Çayı
Kiraz sapı çayı, özellikle zayıflamak isteyen insanların çokça tükettiği çaylar arasında yer almaktadır. Bu bitki çayı son derece etkili ve kişilerde ...
Reyhan Çayı
Reyhan Çayı
Reyhan çayı, günümüzde çok sık tüketilen ve birçok kişinin gerek kokusu nednei ile gerekse faydaları nedeni ile tükettiği çayların başında gelmektedir...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Kayısı Çayı
Hamilelikte Karanfil
Yaseminli Yeşil Çay
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024