Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kekik Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kekik Çayı, Yaklaşık olarak 350 farklı türü olan kekiğin bazı türleri bahçe ekimine uygun olmaktadır ve tatlı bir kokuyla birlikte leylak rengi veya pembe çiçekler açarak bekirir. Fakat bahçenizde kekik bitkisi varsa arılara karşı hazırlıklı olmanız gerekir çünkü kekik nektarı arılar için oldukça çekicidir ve en lezzetli ballar kekik nektarie yapılır. Kekik, mutfaklarda kullanımında en çok sebze yemeklerine ayrı bir lezzet oluşturmak için tercih edilir. Bununla beraber çorbalarda, et yemeklerinde ve balık yemeklerinde kullanılan en uygun baharatlar arasında yer almaktadır. Taze kekik dalları üzerinde koyu renkli noktalar bulunmaz ve rengi sarıya çalmaz. Yapraklar canlı yeşil bir renge sahiptir ve taze görünür. Bazı kekik türlerinin taze yaprakları grimsi yeşil renktedir. Taze yaprakları az nemli bir havluya sarılır ve buzdolabında saklanır. Kurutulmuş kekik yaprakları karanlık olan serin ve kuru bir yerde, cam kavanoz içerisinde 6 aya kadar kalır. Kekik bitkisinden yemeklerde kullanımının yani sıra kekik çayı elde edilmektedir. Bu çay sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kekik çayının sağlık açısından:
 • Kekik çayının antioksidan etkisi vardır,
 • Kekik çayı öksürük giderici etki oluşturur,
 • Hazımsızlığa iyi gelir,
 • Vücut için gerekli olan mineralleri içermektedir,
 • Boğaz ağrılarını yok eder,
 • Ağız içi yaraları giderir,
 • Diş eti hastalıklarına iyi gelmektedir,
 • Antiseptik etki sağlar,
 • Soğuk algınlığında oldukça faydalıdır,
 • Gargara suyu olarak kullanılmaktadır,
 • Midede oluşan şişkinliği ve gazı azaltır,
 • Stresi yok eder,
 • Romatizma ağrılarını azaltır,
 • Kekik çayı baş ağrılarını yok eder.
Kekik çayı güçlü bir antioksidan etkisi olduğundan dolayı hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir. Kekik çayı kullanımında anne adayının canı kekik çayı istiyorsa eğer hastanın doktoruna danışmalı ve bunun sonrasında olumlu görülürse kekik çayı tüketilmelidir. Kekik çayı bayatladığı zaman cilde masaj yapılarak uygulanabilir. Kekik çayı bazı ciltlerde dahili olarak kullanımında olumsuz etkenlere neden olur. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler kekik çayını ciltte kullanmadan önce vücutlarının küçük bir yerlerinde test etmeleri gerekir. Özellikle bileğin iç bölgesine bir miktar kekik çayı sürerek bekletip kızarıklık gibi sorunlar oluşuyorsa cildinize de kullanmamanız daha iyi olacaktır. Kekik çayından olumlu faydaları alabilmek amacıyla kekik çayını Her gün düzenli olarak bir fincan kekik çayı tüketmek fayda sağlar. Kekik çayı adet döngüsünün olduğu dönemlerde kullanılması pek uygun olmaz. Adet kanının çok gelmesine sebep olabilir. Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla beraber kekik çayı kullanılmamalıdır.


Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?


Kekik çayı hazırlamak için ilk önce demliğe çayı içeceğiniz bardak kadar su ilave edelim ve suyu iyice kaynatalım. Suyu ocaktan aldıktan sonra içerisine 1,5 yemek kaşığı kurutulmuş kekik otu ilave edelim ve demliğin kapağı kapalı olacak şekilde 20 dakika kadar demlenmesini bekleyelim. Kekik yapraklarının suyun altına inmesi için metal çay poşeti tellerinden kullanılabilir. Kekik otunun besin değerlerini kaybetmemesi için su kaynarken atılmasa daha iyi olur.


Kekik Çayı Yan Etkileri Nelerdir?


Bütün dünyada çeşitli formları yaygın olarak kullanılmasına rağmen kekik çayının kekik yağı haricinde belirgin bir yan etkisi olmamıştır. Kekik çayı hamilelik döneminde ve emzirme dönemindeki yan etkileri hakkında bilimsel bir araştırma gerçekleşmemiştir. Yine de bu hususlarda risk almamak amacıyla böyle hassas dönemlerde kekik çayı veya kekik yağı kullanmadan önce doktora danışmanız gerek.

Kekik Çayı Yorumları

soru

Canbek

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba yaşadığım coğrafi konum sebebiyle dağlarda çok fazla kekik bulunmaktadır. Özellikle yemeklerde çok fazla kullanmaktayız. Ama kekik çayını daha fazla tüketmekteyiz ve kekik çayının sağlık açısından birçok faydası olduğunu söylemektedirler. Kekik çayının daha birçok bilmediğimiz ne tür faydaları var. Bana bu konuda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

İlma

19 Eylül 2018 Çarşamba

Kekik çayı sağlık açısından oldukça sağlıklıdır ve bir çok faydası vardır. Antioksidan etkisi olan kekik çayı öksürük giderici etki oluşturur, hazımsızlığı giderir, boğaz ağrılarına iyi gelir, ağız içi yaralarını giderir, diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir, antiseptik etki sağlar, gargara suyu olarak kullanılır, baş ağrısını yok eder ve strese iyi gelir.

cevap

Hüccet

17 Eylül 2018 Pazartesi

Kekik çayının en büyük özelliklerinden bir tanesi ciddi bir antioksidan özelliği taşımasıdır. Bu özelliğiyle sizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Bunun yanında bir diğer önemli özelliği ise kadınlarda adet sorunlarının giderilmesinde etkili olmasıdır. Düzenli tüketildiğinde bu faydalar daha rahat görülebilmektedir. Son olarak da önemli bir özellik olarak cilde olan etkilerini de belirtebiliriz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keten Tohumu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kedi Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kedi Otu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?