Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Oolong Çayı, birçok kişi tarafından bilinmeyen ancak birçok farklı faydası bulunan bir bitki çayıdır. İlk olarak Çin, Taiwan ve Japonya gibi ülkelerde kullanılmış ve zamanla yayılmış olan bu bitki çayı, 19. Yy.'dan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yıllardan beri sağlığa olan faydaları ile bilinen bu bitki çayının faydaları kullanan kişiler tarafından onaylanmış olduğu için henüz ciddi anlamda kullanılmaya devam etmektedir. Oolong çayı, başta kalp rahatsızlıkları, şeker hastalıkları gibi önemli rahatsızlıklar olmak üzere insan sağlığı üzerinde büyük faydalar göstermektedir. Alternatif tıpta önemli bir yeri olan bu çayı sadece sağlık amacıyla değil, lezzeti ve tadı için de tüketebilirsiniz.


Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Başta kolesterol rahatsızlığı üzerinde büyük faydaları bulunmaktadır. Kötü kolesterol adı verilen ve yükselmesi durumunda çok fazla zararı olan bu rahatsızlık için uzun süre düzenli bir şekilde tüketmeniz ve yağlı besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.
  • Antioksidan açısından oolong çayı, oldukça önemli bir bitki çayıdır. Bu bitki çayının antioksidan seviyesi bir sarımsaktan bile daha güçlüdür. Bu nedenle günlük tüketilmesinde fayda vardır.
  • Düzenli ve aç karınla tüketmeniz durumunda diyetinize de katkıda bulunarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunun için ılık bir şekilde ve limon sıkarak tüketmeniz daha etkili olmasını sağlayacaktır.
  • Vücutta yıllarca biriken toksinlerin atılmasında da bu bitki çayının önemli etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler tek kullanımda anlaşılamayacağı için uzun süreli kullanım gerekmektedir. Bu amaçla da oolong çayı önemli bir yere sahiptir.

Oolong Çayı Nasıl Yapılır?


Oolong çayını hazırlarken demlik kullanmanız, miktarı arttıracağı için aynı gün içerisinde tekrar demlemenize gerek olmadan tekrar kalan çayı kullanmanızı sağlayacaktır. Bunun için demlik dibine oolong yapraklarını koyun. Demliğin dibi görünmeyecek kadar oolong çayı ekledikten sonra üzerinde farklı bir demlikte kaynatılmış suyu ekleyin. Bu şekilde kapağı kapatırsanız çok daha yavaş soğuyacaktır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. 10 dakika sonrasında isteğinize bağlı süzebilirsiniz ya da servis yapabilirsiniz.


Oolong Çayı Nerede Satılır Fiyatı Nedir?


Oolong çayı temin etmek son derece koladır. Öyle ki birçok büyük markette kutu şeklinde bu çayı bulmanız mümkündür. Bunun için poşet çaylar bölümüne bakmanız gerekmektedir. Eğer marketten almak istemezseniz bu durumda aktarlara gitmeniz gerekmektedir. Aktarlarda kilo ile satılan bu çayı istediğiniz miktarlarda alabilirsiniz. Aktarlardan almanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu çayın fiyatına baktığımızda ise yaklaşık 20 bardak çıkacak kadar oolong bitkisi için 10 TL kadar ücret ödemeniz gerekebilmektedir.


Oolong Çayını Kimler Kullanabilir?

Oolong çayını, 6 yaşının üzerinde herkes kullanabilmektedir. Bu yaşın altındaki kişilerde küçük bile olsa yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle küçük çocuklar için pek tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra gebe olan insanlar da bir süre bu bitki çayını tüketmemelidir.

Oolong Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6