Yağ Yakan Çay Tarifi ve Malzemeleri
06 Temmuz 2024

Yağ Yakan Çay Tarifi ve Malzemeleri

Yağ Yakan Çay

Bitkisel maddelerin kilo vermeye destek olduğu herkes tarafından kabul edilir. Ancak burada önemli olan nokta, bu ürünlerin yardımcı nitelikte olmasıdır. Doğal olarak kilo almanıza veya kilo verememenize sebep olan beslenme şeklini değiştirmeden ve daha fazla hareket etmeden yalnızca yağ yakıcı bitkisel ürünlerle kilo vermek mümkün değildir.

Ancak bitki çayları, diyet sürecinde size düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olabilir. Örneğin, bazı çaylar iştahı kapatabilirken, bazı bitkisel çaylar öğünler arasında açlık hissini giderebilir. Bazı bitkiler ise doğrudan yağ hücrelerine etki ederek yağ depolanmasını engeller ve mevcut yağların vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur.

Yağ Yakan Bitki Çayları

Bitki çayları genel olarak zayıflamak isteyenlere yaptıkları diyetle birlikte tüketilmesi önerilir. Bu çayları tek başına veya kendinize uygun bir tarif hazırlayarak içebilirsiniz. Ancak her ilacın olduğu gibi bitkilerin de bazı yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekir. Örneğin, yeşil çay kilo vermenize destek olabilir, fakat kafein içerdiğinden gece geç saatlerde içildiğinde uykusuzluğa sebep olabilir.

Özellikle kafein içeren bitkileri günde 2-3 bardaktan fazla tüketmek çarpıntı, mide bulantısı, kusma ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Şeker, tansiyon, kolesterol veya depresyon gibi nedenlerle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, bitki çayı içmeye başlamadan önce hekiminize danışmanız gerekir. Çünkü bitki çayları ve bitkisel ürünler bazı ilaçların etkisini azaltabilir veya beklenmeyen boyutlarda artırabilir.

Yağ yakıcı bitki çaylarından bazıları şunlardır:

Yeşil Çay

Sağlık sorunlarının birçoğu için önerilen yeşil çay, zayıflamak için faydalanabileceğiniz çaylar arasında ilk sıralarda gelir. Aslında bildiğimiz çayla aynı bitkiden (Camellia sinensis) üretilir. Yeşil çayın özelliği, üretimi sırasında yaprakların daha az işlenmesi ve bu sayede yararlarının korunmasıdır. Yeşil çayın kilo vermeye etkisi, vücut sıcaklığını, yani metabolizma hızını artırarak dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını iki katına çıkarır. Bu nedenle göbek bölgesi gibi inatçı bölgelerdeki yağlardan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Oolong Çayı

Çay bitkisi olan oolong çayı (Camellia sinensis) yeşil çaya oranla daha farklı işlemlerden geçirilir. Oolong çayı, yeşil çay gibi yağın emilimini kolaylaştırır ve vücutta depolanmasına izin vermez. Genel olarak yüksek kolesterole ve şekere karşı tavsiye edilen oolong çayı, mineraller açısından oldukça zengindir ve öğünler arasında tokluk süresinin uzamasına yardımcı olur.

Hibiskus Çayı

Sindirim enzimlerinden olan "amilaz" enziminin üretimini artıran hibiskus çayı, bu etkisiyle kompleks karbonhidratların ve nişastanın sindirim sırasında parçalanmasını sağlar. Bu nedenle kilo vermeyi hızlandırırken yağ dışında kalan vücut kütlesinin korunmasını sağlar. Hibiskus çayının diğer bir özelliği, idrar söktürücü olması sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmasıdır.

Acı Biber Çayı

Kırmızı biber ve Arnavut biberi olarak da adlandırılan "cayenne" biberi ile hazırlanan çay, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Acı biber çayının kilo vermeye destek olan maddesi "capsaicin"dir. Capsaicin, vücut sıcaklığını artırarak yakılan kalori miktarını artırır. Ancak herhangi bir mide rahatsızlığınız varsa cayenne çayı içmeniz yan etkilere sebep olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde olan kadınların kullanmaması önerilir.

Yağ Yakıcı Diğer Çaylar

  • Zencefil çayı: Metabolizmayı hızlandıran çaylar arasında yer alır ve tokluk süresini artırır.
  • Maydanoz çayı: Fazla suyun atılmasını sağlar ve şişliği engeller.
  • Mate çayı: Yağ yakıcıdır ve kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olur.

Belirttiğimiz gibi bitki çayları yağ yakımına yardımcı olabilir. Kilo vermede başarılı sonuçlar elde edebilmek için haftada 5-6 saat tempolu yürüyüş yapılması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Bir Bardak Çay Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Acı Çehre Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Acı Çehre Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nane Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nane Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Detoks Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Emziren Anne Papatya Çayı İçebilir mi?

Emziren Anne Papatya Çayı İçebilir mi?

Güncel

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri