Masala Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Masala Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?


Masala çayı, daha önce duymadığımız için kulağımıza yabancı gelen bu çay, uzun yıllardan beri Asya ülkeleri ve daha çok Hindistan'da sevilerek tüketilen sağlıklı doğal bitki çayıdır. Masala çayının diğer ismine de Hint çayı adı verilmektedir. Uzak doğu ve Asya ülkelerinde masala chai olarak bilinen bu çayın çok farklı tadı vardır. İçerisinde birbirinden değişik baharat ve süt kullanılmasıyla farklı bir lezzeti vardır. Şifa deposu olan bu çayın malzemelerini aktarlar ve baharatçılardan kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu çayın yapılışı ile ilgili birbirinden değişik farklı tarifler bulabilirsiniz. Tariflerin hangisi doğrudur diye düşünmenize gerek yok. Bu çayda ana malzemeleri aynı tuttuğunuz sürece tadında fazla fark olmayacaktır. Siyah çay, karanfil, kakule, süt bu çayın ana malzemelerini oluşturmaktadır. Bu malzemeleri uyguladığınızda farklı tariflerle çayın tadını bulabilirsiniz.

Masala çayı şifa deposu insan sağlığına son derece faydalı bir çaydır. İçindeki baharatların vücuda değişik bölgelerine faydalarını düşünürsek ne demek istediğimizi çok iyi anlarsınız. Masala çayı fiziksel faydanın yanında ruhen de rahatlık verir. Eski antik hint felsefesine göre bu çayın içindeki baharatlar ile zihne güç verir ve stresi yok eder. Yorgunluğa iyi gelmekte ve vücudu rahatlatmaktadır. Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıkların iyileşmesinde çok etkilidir. Sindirim sistemini rahatlatarak, kolesterolü dengeler ve kalp sağlığı açısından faydalıdır. Diyabete iyi gelmekte ve asabi olmamızın önüne geçmektedir. Malzemelerin yanında diğer faydalarını anlatınca çayı hemen yapıp içmek isteyeceksiniz.


Masala çayı malzemeleri

 • 3 adet tarçın (Yorgunluğu iyi gelir, dolaşım ve solunum yollarını açık tutar, vücudun zinde olmasını sağlar)
 • 4 adet kakule (Çin ve Hindistan'da çok tüketilen bu baharatın akciğer, kalp ve böbreklere fayda sağlar)
 • 5 adet karanfil (Karanfilin son derece etkili bir ağrı kesici olduğu bilinmektedir)
 • 3 adet karabiber tanesi (Soğuk algınlığına iyi gelmekte ve metabolizmayı hızlandırır, dolaşıma fayda sağlamaktadır)
 • 3 adet anason (Nefesi açar, öksürüğü olanlara iyi gelir)
 • Bir çay kaşığının çeyreği kadar zencefil (Bağışıklık sistemini güçlendirir ve iktidarsızlığa iyi gelir, cinsel gücü artırıcı etkisi vardır)
 • 2 çay kaşığı rezene (Böbreklere iyi gelmekte, gaz oluşumunun atılmasına fayda sağlamaktadır)
 • 2 su bardağı süt
 • 3 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı siyah kuru çay
 • Tercihinize göre 2 yemek kaşığı bal ya da toz şeker

Nasıl Yapılır?


Kabuk tarçın, kakule kabuğu ve karanfili havanda döverek toz haline getirin. Kullanım tercihinize göre demlik ya da derin bir tencereye su konularak kaynatılır. Toz haline getirdiğimiz baharatları kaynayan suya atılarak, içine karabiber tanesi, anason, zencefil, siyah çay ve rezene de eklenir. 6-7 dakika daha kaynatarak, süt, bal ya da şekeri de ilave ederek, 10 dakika kadar daha kaynatılır. Altı kapatılarak 10-15 dakika demlenmeye bırakılır ve içilir.

Afiyet olsun.

Masala Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Defne Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Defne Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Reishi Mantarı Çayı Tarifi ve Malzemeleri