Zencefil Çayı

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, dünya çapında mutfaklarda yaygın şekilde baharat olarak kullanılan zencefil, sağlığa karşı sağlamış olduğu yararlar sayesinde mükemmel bir şifa kaynağı olarak kabul edilir. Yapılan çalışmalar sonucu zencefilin birçok hastalığa karşı kullanılabileceğini göstermektedir. Keskin ve farklı bir tada sahiptir. Birçok iklimde yetişme özelliği olan Asya mutfağında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dünya genelinde oldukça yaygın tüketime sahip olan zencefil çay şeklinde hazırlanarak kullanıldığında da adet şifa dağıtır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zencefil çayı birçok rahatsızlığa karşı farklı şekillerde hazırlanıp tüketilebilir. En kolay ve yaygın hazırlanış şekli sade olanıdır. Zencefilin kabukları soyulur ve yarım tatlı kaşığı rendelenir. 2 fincan kadar su kaynatılıp rendelenen bitkinin üzerine dökülür. 10 dakika demlenmesi için bırakılan çay limon ve balla tatlandırılıp ister sıcak ister soğuk içilebilir. Bu tarifin haricinde özellikle soğuk algınlığı türü hastalıklar için daha etkili olması adına fesleğen yaprağı ve sade çay eklenerek de hazırlanabilir. 

Zencefil Çayı Faydaları
 • Zencefil çayı birçok kanser türüne karşı faydalı bir çaydır. Yumurtalık kanseri başta olmak üzere farklı kanser türlerinde çaydan yararlanılabilir. Yumurtalıklarda oluşan kanser hücrelerini yok edici etkiye sahiptir. Bu etkisi bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Kanserden korunmak ya da kansere maruz kalan kişilerin güvenle içebileceği bir çay tarifidir. 
 • Bağırsak rahatsızlıklarında zencefil çayı etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle irritabl bağırsak sendromunda hastalık sebebiyle yaşanan semptomlar hafifletilebilir. Bu sorun için zencefilin nasıl tüketildiği önemli değildir. Çay şeklinde alınabileceği gibi yemeklere eklenip alındığında da aynı faydaları gösterir.
 • Zencefil çayı midenin yatışmasını sağlar. Özellikle mide bulantısına karşı kullanılabilecek en etkili tedavi yollarından biridir. 
 • Kas ağrılarını hafifletici etkiye sahiptir. Anti-inflamatuar etkisi özellikle spor sonrası oluşabilecek kas ağrılarına karşı rahatlama sağlar.
 • Yapılan çalışmalar sonucu zencefil çayının beyin sağlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Parkinson, bunama, Alzheimer gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. İçeriğinde yer alan antioksidanlar beyin hücrelerini kuvvetlendirir.
 • İştahı düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besin ögesi tarafından zengin içeriğe sahiptir. İştah problemi olan kişiler zencefil çayı tüketerek bu problemden kurtulabilir. 
 • Zencefil çayı menstural rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Adet döneminde yaşanan kramp, sancı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir. Zencefil çayı hazırlanıp sıcakken temiz bir havlu çayla ıslatılıp karın bölgesine koyulursa ağrı hissinin azalmasını sağlar. Ağrılar için çaya bal ve limon eklenerek de içilebilir.
 • Zencefil çayının üreme sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Doğurganlığı arttırdığı bilinir. Erkeklerde afrodizyak etki yaratır.
 • Kan dolaşımını artırır. İçeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu sayede dolaylı olarak kalp hastalıklarından korunmayı sağlar. 
 • Solunum rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Soğuk algınlığı sebebiyle yaşanan tıkanıklık için kullanılabilir. Çevresel etkenlere bağlı gelişen solunum şikayetlerini hafifletir.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır. Düzenli olarak vücuda uygun bir diyete eklendiğinde vücutta biriken yağların erimesini sağlayabilir. Uzun süre tokluk hissi verdiği için daha az yemek yemeyi sağlar ve bu sayede kilo verme kolaylaşabilir.
 • Zencefil çayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini birçok hastalığa karşı kuvvetlendirir. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan zencefilin bu etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
 • Ağız hijyenine karşı zencefil çayı kullanılabilir. Zencefil çayı düzenli içildiğinde ağız içi bakterilere karşı korunur.
 • Endişe ve stres gibi durumlarda zencefil çayına başvurulabilir. Yoğun ve stresli bir günün ardından zencefil çayı içerek zencefilin sakinleştirici etkisinden yararlanılabilir. 
 • Grip ve öksürük için mükemmel bir reçete olan zencefil çayı bu tür sorunlarda kısa sürede rahatlamayı sağlar. Solunum yollarında oluşan daralmayı yok ederek nefes alış verişini kolaylaştırır.
 • Baş ağrısı ve migren için zencefil çayı tüketilebilir. İnatçı baş ağrısında oldukça etkili bir çözümdür. Bu etkisi de araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.
Zencefil Çayı Zararları

Zencefil çayı tüketimi sağlık için zararlı bir uygulama değildir. Ancak bazı durumlarda yan etkilere sebep olabilir. Aşırı tüketim sebebiyle sindirim problemleri gelişebilir. Bazı hastalıklara sahip olan ve ilaç kullanan kişiler mutlaka hekimine danışarak tüketmelidir. Diyabet hastalarında zencefil çayı kan şekerinin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle doktor önerisiyle kullanılması gerekir. Kanama bozukluğu olanlarda kanama riskini arttırıcı etkide bulunabilir. Kalp hastalıklarında aşırı tüketim hastalığın kötüleşmesine sebep olabilir. Gebelik döneminde sabah bulantılarına karşı iyi geldiği bilinir. Ancak düşük yapma riski olabileceğinden gebelikte tüketilmemesi önerilir. Yüksek tansiyon hastalarında ilaçlarla birlikte zencefil çayı içmek tansiyonun aşırı düşmesine sebep olabilir.
Son Güncelleme : 07.04.2021 05:47:35
Zencefil Çayı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Zencefil Çayı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Zencefil Çayı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Emziren anne papatya çayı içebilir mi? sorusunun cevabı kesinlikle evet olmalıdır. Papatya çayının bir çok faydaları vardır. Özellikle insanlarda sakinlik yapar. emziren annelerinde papatya çayı içmeleri, sakinleşmelerini sağlamak için gayet faydalıd...
Kayısı Çayı
Kayısı Çayı
Kayısı çayı, özellikle zayıflamayı isteyen kişiler tarafından tercih edilen bitkisel çaylardan biridir. Bu çayı içen kişiler sıkça tuvalete çıkarlar. Bu nedenle kabız olanlar içinde tavsiye edilir. Metabolizması gerektiği gibi çalışmayan kişilere de ...
Hamilelikte Karanfil
Hamilelikte Karanfil
Hamilelikte Karanfil, Anavatanı Güneydoğu Asya olan ve benzeri iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmamış tohumları olan karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı değildir. Karanfil baharatı kışın yaprak dökmeyen karanfil ağacının tohumunun ...
Yaseminli Yeşil Çay
Yaseminli Yeşil Çay
Yaseminli Yeşil Çay, Yasemin dediğimiz zaman hemen akla mis kokusu gelir. Bahçelerde ve parklarda bulunan yasemin kokusu uzaktan bile hissedilmektedir. Bu güzel koku öğütülerek çay olarak da tüketilmektedir. Oldukça faydalı olan yasemin çayı faydalar...
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Emziren anne rezene çayı içebilirmi, rezene 2 metreye kadar boyu olabilen çok yıılık bir bitki çeşididir. Rezene ağacının gövde kısmında ince ve uzun yapraklar oluşur. Rezene ilk oluşmaya başlarken yeşil ve otsu bir görünümde olup, ilerleyen zamanlar...
Sultan Çayı
Sultan Çayı
Sultan Çayı, Sultan çayının İçeriğinde 11 çeşit baharat var ve tadı mesir macununu andırıyor. Ihlamur, papatya, zencefil, melisa, yasemin, karanfil, kuşburnu, hatme çiçeği, yenibahar, karabiber, ada çayı, tarçın kabuğu, havlıcan, karabaş otu, ısırga...
Limon Melisa Çayı
Limon Melisa Çayı
Limon Melisa Çayı, Rahatlatıcı bir etkisi olan bitki çayı arayanlar, limon Melisa çayında yer alan oldukça fazla rahatlatıcı-gevşetici etkin maddeler yer aldığını bilmelidirler. Yudum yudum içilen limon Melisa çayı tükettiğinizde, tükettiğiniz an rah...
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Emziren anne ıhlamur içebilirmi, birçok anne adayı bebeğine sütünün artması ve kaliteli olması için elinden geleni yapar. Anne adaylarını bir çoğu bitki çaylarını içerken seçerek ve dikkatli tüketmektedir. Bilindiği gibi emziren anne adayları her tür...
Yakı Otu Çayı
Yakı Otu Çayı
Yakı otu çayı, Yakıotu, meragülü, Epilobium, Willow herb, Epilobe adları ile malum şifalı bir nebattır. Yakıotu, Küpeçiçeğigiller familyasından, nemli yerlerde yetişen, genellikle çok senelik, ender şekilde 1-2 senelik bir nebattır. Çiçekleri pembe v...
Tomurcuk Çay
Tomurcuk Çay
Tomurcuk çay, yani kokusunun çok güzel olduğunu bildiğimiz çay çeşitidir. Tomurcuk çay, henüz olgunlaşmamış çay yapraklarının toplanması ile elde ediliyor. Bu tip çaylar hemen hemen hiç işlem görmemiş çaylardır. Doğal bergomat esansı ile tatlandırılm...
Humana Süt Çayı
Humana Süt Çayı
Humana süt çayı, emziren annelerin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır anne sütü arttırıcı özelliğe sahip bir bitki çayıdır tadı gayet güzel rahatlıkla tüketilebilecek olan bir çay çeşididir. Küçük pirinç taneleri şeklinde özel kutusunda satılır...
Gebelikte Papatya Çayı
Gebelikte Papatya Çayı
Gebelikte papatya çayı, Papatya sadece görünümü ile değil sağlık bakımından da mucizevi özelliklere sahip olan bir bitki çeşitidir. Papatya çayı kışın sebep olduğu soğuk algınlığının giderilmesinde kullanıldığı gibi her mevsim içilmesi mümkün olan tü...

 

Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Kayısı Çayı
Hamilelikte Karanfil
Yaseminli Yeşil Çay
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Sultan Çayı
Limon Melisa Çayı
Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi
Yakı Otu Çayı
Tomurcuk Çay
Humana Süt Çayı
Gebelikte Papatya Çayı
Ginkgo Biloba Çayı
Adet Söktürücü Çay
Ardıç Pekmezi
Ayahuasca Çayı
Soğuk Çay
Kiraz Sapı Çayı
Reyhan Çayı
Gebelikte Rezene Çayı
Gül Çayı
Papatya Çayı Nasıl Yapılır
Nar Çiçeği Çayı
Hamilelikte Kuşburnu
Zahter Çayı
Çoban Çantası Çayı
Ebegümeci Çayı
Melisa Çayı
Kapari Çayı
Soğan Çayı
Popüler İçerik
Ginkgo Biloba Çayı
Ginkgo Biloba Çayı
Ginkgo Biloba Çayı, günümüzde halen yaşamını sürdüren ve en yaşlı ağaç türlerinden biri olan ginkgo biloba ağacının yapraklarından sağlanan bu çay bey...
Adet Söktürücü Çay
Adet Söktürücü Çay
Adet Söktürücü Çay, Erişkin bir bayan normal olarak ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Adet gecikmesi adet kanamasının beklenen tarihinde olma...
Ardıç Pekmezi
Ardıç Pekmezi
Ardıç pekmezi, ardıç ağaçlarının kozalaklarından üretilen bir pekmez çeşididir. Bu pekmez andız pekmezi olarak da tabir edilir. Ağacın kozalağında ete...
Ayahuasca Çayı
Ayahuasca Çayı
Ayahuasca çayı, Nezle olsak, grip olsak ıhlamur hazırlarız, hafif halsizliğimiz varsa nane-limon niyetine içilen ayahuasca çayı nedir.Aslında kendisi...
Soğuk Çay
Soğuk Çay
Soğuk çay yaz aylarının n çok içilen ve ferahlatıcı içeceklerinden birisi soğuk çaydır. Tüm marketlerde bir çok markanın hazır soğuk çayları olmasına ...
Kiraz Sapı Çayı
Kiraz Sapı Çayı
Kiraz sapı çayı, özellikle zayıflamak isteyen insanların çokça tükettiği çaylar arasında yer almaktadır. Bu bitki çayı son derece etkili ve kişilerde ...
Reyhan Çayı
Reyhan Çayı
Reyhan çayı, günümüzde çok sık tüketilen ve birçok kişinin gerek kokusu nednei ile gerekse faydaları nedeni ile tükettiği çayların başında gelmektedir...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Emziren Anne Papatya Çayı İçebilirmi
Kayısı Çayı
Hamilelikte Karanfil
Yaseminli Yeşil Çay
Emziren Anne Rezene Çayı İçebilirmi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022