Hamilelikte İçilen Bitki Çayları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte İçilen Bitki Çayları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte içilen bitki çayları; Lezzetli seçimler arasında sayısız faydası bulunan bitki çayları tüketilmesinde yararları vardır. Hamilelikte içilen bitki çaylarının hepsinin kişiye yararı bulunmamaktadır. Özellikle tüketilen bitki çaylarının bazısını aşırıya kaçırmamak gerekir. Bitki çayları gebelik zamanında tüketilmesi oldukça faydalıdır. Ayrıca komplikasyonlara sebep olmaz.


Hamilelikte içilen bitki çaylarının faydaları nelerdir?

  • Gebelik zamanında tüketilen bitki çayları ihtiyaç duyulan besini sağlar.
  • Vücudun sıvı dengesini korur.
  • Vücudu nemlendirir.
  • Bitki çayları özellikle kafein içermemektedir.
  • Hamilelikteki sabah bulantısına iyi gelir.
  • Rahim doğumuna hazırlanması için yardımcı olabilir.
  • Stres seviyesini ve anksiyete düşürmeye yardım olmaktadır.

Hamilelikte hangi bitki çayları tüketilebilir


Gebelik esnasında aşağıda belirtilen bitki çaylarını rahatlıkta tüketilebilir. Fakat bitki çaylarını içmeden evvel doktorunuza danışmanız daha yararlıdır.

Zencefil çayı: Hamilelikte sabah oluşan mide bulantısından şikâyeti olan anne adayı zencefil çayı tüketebilir. Zencefil çayı mide problemlerine ve sindirime yardımcı olur. Gün içerisinde 2-3 bardak içilebilir.

Ahududu yaprağı çayı: Ahududu yaprağı çayı magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca hamilelikte doğum sonrası oluşan kanamaları engeller ve doğum anına rahmi hazırlamaktadır. Günde bir fincan tüketilesi yeterli olmaktadır.

Nane çayı: Hamileliğin ilk aylarında kusma ve mide bulantısı gibi sorunları nane çayı hafifletmeye yarar. Bunun yanı sıra mide kaslarının dinlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Isırgan otu çayı: Hamilelikte içilen bitki çayları içerisinde ısırgan otu besin değeri yüksektir. İçerisinde kalsiyum, demir ve magnezyum bulunmaktadır. Anne adayları için iyi bir çaydır.

Rooibos çayı: Hamileler için bu çay mükemmel bir içecektir. Rooibos çayı güçlü bir karşımdan ibarettir. Reflüye iyi gelir. Ayrıca sindirimi kolaylaştırmaktadır. İçerisinde kalsiyum, magnezyum ve antioksidanlar bulunmaktadır.

Hindiba çayı: Hindiba çayı potasyum açısından oldukça zengindir. Özellikle hamilelikte meydana gelen vücudun su tutmasını önlemeye yardımcı olur. Hafifte olsa idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Papatya çayı: bu çay magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Uykusuzluğa ve eklem iltihabına oldukça iyi gelmektedir.

Melisa çayı: Gebelik sırasında sinirlilik, uykusuzluk ve anksiyete tarzı sorunların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

Ihlamur çayı: Grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hamilelikte bağışıklık sistemi güçlendirir. Bunun yanı sıra ıhlamur çayı böbreklerinizi yormadan vücutta biriken ödemi söktürür.

Rezene çayı: Hamilelerin emzirme zamanında süt vermesini sağlar. Bağırsaklarda gaz oluşmasını engellemektedir. Gebelikte sindirime yardımcı olur ve rahatlatır.

Kuşburnu: Hamilelikte içilen bitki çayları arasında en fazla C vitamini bulunduran bitki çayı türüdür. Sağlamak açısından oldukça önemlidir. Hamileler için olduk gerekli olan bir vitamin türüdür. Vücuttaki direnci arttırır ve ödem söktürücüdür.

Yeşil çay: Hamilelikte kan dolaşımını düzenler, soğuk algınlığına karşı korur. Siyah çaya oranla yeşil çayda bulunan kafein daha azdır. Bu nedenden dolayı tercih sebebiniz yeşil çay olmalıdır.

Hamilelikte İçilen Bitki Çayları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Oolong Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Melisa Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Melisa Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Kantaron Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kantaron Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Nar Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nar Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Mate Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Mate Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kış Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kış Çayı Tarifi ve Malzemeleri