Nar Kabuğu Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Nar Kabuğu Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nar, tansiyon düşürücü özelliği ve kalp sağlığını koruyan etkisiyle çok faydalı bir meyvedir. Narın sağlığa olan katkıları yalnızca bunlarla sınırlı kalmamakta, C vitamini bakımından zengin olması nedeniyle özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Bir adet nar, günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yarısını karşılayabilir.

Nar, bol miktarda manganez, çinko, fosfor, demir, kalsiyum ve B6 vitamini içermektedir. Nar kabuğu çayı ise tüm bu vitamin değerlerini barındıran etkili bir vitamin deposudur.

Nar Kabuğu Çayı Nelere İyi Gelmektedir?

  • Tansiyon düşürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Vücudu toksinlerden arındırmaktadır.
  • Sakinleştirici özelliği sayesinde iyi bir antidepresan içeceğidir.
  • Yüksek oranda C vitamini içermektedir.
  • Enfeksiyonlu hastalıklara karşı etkili olmaktadır.
  • Fosfor bakımından zengin bir çaydır.
  • Kansere karşı antioksidan etkisiyle etkin şekilde savaşmaktadır.

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Hazırlanmaktadır?

Piyasada hazır olarak satılan nar kabuğu çaylarının çok da etkili olmayacağı bazı bilim insanları tarafından belirtilmektedir. Piyasada bulunan bitki suları çok işlem gördüğünden zengin etkilerini kaybetmektedir. Koruyucu kimyasallar içermeyen doğal nar kullanmak, faydalarından yararlanmanız açısından daha etkili olacaktır.

Nar suyu tüketirken, nar kabuklarını da ayırarak nar çayı hazırlayabilirsiniz. Kabuklarını özenle ayırdığınız narları karıştırıcı yardımıyla iyice ezerek posasını çıkarabilirsiniz. Sakinleştirici bir çay elde etmek istiyorsanız melisa ve papatya çayı ile de demleyebilirsiniz. 1 büyük kupa etkili bir bitki çayını 2 çorba kaşığı nar suyu kullanarak elde edebilirsiniz. Bu çaya bir kaşık organik bal ekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirme ve kışın vücut direncini artırmada kullanabilirsiniz. Kalan nar suyunu buzdolabında tazelik açısından 1 gün saklayabilirsiniz.

Nar Kabuğu Nasıl Yapılır?

Nar kabuğunun faydaları da narın kendisi kadar etkileyicidir. Ancak nar kabuğu çayının hazırlanışında kabukların kurutulması gerekmektedir. Narın kabuğunun iç kısmındaki beyaz bölümleri temizlemeniz gerekmektedir, çünkü bu bölümler oldukça acıdır. Narın kırmızı kabuklarını büyük parçalara bölerek bir gazete üzerine serin ve ışık almayan bir ortamda kurutun. Kabukların tam kıvama geldiğini tamamen sertleşerek kırıldığında anlayabilirsiniz. 1 bardak nar çayını yaklaşık 3-4 adet kurutulmuş kabuk yardımıyla hazırlayabilirsiniz. Nar kabuğu çayı ishale oldukça iyi gelmektedir. Ancak fazla tüketildiğinde kabızlık yapabilir, bu yüzden aşırı tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Ek olarak, nar kabuğu çayı, sindirim sağlığını destekler ve mide rahatsızlıklarına karşı etkili olabilir. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde ağız sağlığını korumaya yardımcı olabilir ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi olabilir. Nar kabuğu çayı, aynı zamanda cilt sağlığına faydalıdır; antioksidan özellikleri sayesinde cildin yaşlanmasını yavaşlatabilir ve cilt problemlerine karşı koruyucu olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hezâre

21 Nisan 2024 Pazar

Annem tansiyon hastası ve ilaç kullanıyor. Anneme nar kabuğu çayı yapsam faydası olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Alagül

Merhaba Hezare Hanım, tansiyon yükselmesi durumu sık sık görülen insanlarda nar kabuğu çayının çok büyük faydaları vardır. Özellikle düzenli olarak kullanımlarda göreceğiniz fayda ciddi anlamda artacaktır. Beklenmedik etkilerde kesinlikle doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca annenizin kendi doktorundan da bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Emziren Anne Papatya Çayı İçebilir mi?

Emziren Anne Papatya Çayı İçebilir mi?

Seylan Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Seylan Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Buzlu Çay Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?